Mücadeleci Bitki

Mücadeleci Bitki Hikayesi


Yakutan isimli bir bölgede “sisal isimli bir bitki yetişirmiş. Sisal, elyaf yapımında kullanılan bir bitkiymiş. Sisal isimli bitkiyi almak isteyen tüccarlar, ister istemez mutlaka Yakutan’a uğrarlarmış. Yakutanlı tüccarlara hatırı sayılacak kadar büyük paralar sayıp bu bitkileri alırlarmış. Çünkü en iyi sisaller Yakutan’ın taşlı ve oldukça sert topraklı arazisinde yetişirmiş.

mücadeleci bitki

Yabancı tüccarlar, bu işten sıkılmışlar. Kendi ülkelerinde en iyi ve verimli tarım arazilerini sürmüşler ve sisal bitkilerini ekmişler. Sonuç inanılmazmış! Boylu poslu, dev yapraklı sisaller üretmişler. Tüccarlar, bu işe çok sevinmişler. “Yaşasın! Yakutanlılara para ödemekten kurtulduk demişler. Topladıkları bitkileri, elyafları alınması için fabrikalara göndermişler. Koca koca yapraklarda bir gram bile elyaf bulunmadığını üzülerek öğrenmişler.

“Bu nasıl olur? diye bir bilene danışmışlar. Bilge adam: “Sisal bitkisi zorlu koşullarla mücadele ederek kendini geliştirebilir demiş. Yakutan’ın kayaçlı toprağı ve çok soğuk havası, sert rüzgârı sisal bitkisini geliştiriyordu. O zor şartlarda bol elyaflı sisaller çıkıyordu. Siz burada onun hayatını kolaylaştırdığınız için mücadeleyi unutmuş. Hayatı hep kolaylıklarla geçen insanlar gibi olmuş. Önemli ve değerli şeyler üretememiş..

Yorum yapın